ЛЬВІВ

Вікторія Гриб: “Нам важливо, аби люди жили комфортно”

0

Вікторія Гриб: “Нам важливо, аби люди жили комфортно”

Січень — особливий місць в році і не лише тому, що на нього припадає чи не найбільше свят. У перший місяць нового року традиційно підбиваємо підсумки року що минув і будуємо плани на наступний. 2011 рік для Львова, Бурштина, Добротвору та Ладижина у багатьох аспектах став особливим, адже ці міста вперше підписали угоду про соціальне партнерство з ДТЕК - однією з найбільших енергокомпаній України. Що уже вдалося досягти і якою буде співпраця західноукраїнських міст з компанією ДТЕК у наступному році, з’ясовував “ВЗ” у менеджера з корпоративної соціальної відповідальності компанії ДТЕК Вікторії Гриб.

Головне — аби люди були здоровими

Плани на 2012 рік вже майже сформовано і будемо затверджувати найближчим часом.  Зараз чекаємо на ті пропозиції, які розроблять самі міста (Добротвір, Бурштин і Ладижин), – каже Вікторія Гриб. – Хочемо, щоб усі пропозиції пройшли громадські слухання – аби люди розуміли, що робиться і яким чином реалізовувати наше співробітництво. Наприклад, у Добротворі уже було проведено круглий стіл, на якому були представники місцевої влади, бізнесу, громадськості. Вони визначали, якими чином нам співпрацювати далі, визначали пріоритети. Ми отримуємо велику кількість листів від громад, у яких викладено пропозиції та побажання, але не створено концепції, тобто єдиної картини, яким чином змінити життя самих міст та людей, що живуть у них. Тому продовжуємо свою співпрацю з Спільнотою соціально відповідального бізнесу. Вона допомагає містам розробити конкретні напрямки розвитку та визначити поле для співпраці. Звичайно, мусимо дивитись, наскільки їхні пріоритети збігаються з нашими. Насамперед, нам дуже важливо, щоб люди на місцях були здоровими, адже здоров’я – це запорука успіху у всьому і не лишу у праці, а й у повсякденному житті. Для ДТЕК дуже важливо, аби люди на місцях мали нормальні умови для життя: аби у їх оселях було тепло, затишно, щоб вони мали можливість відпочивати та займатись спортом.

Є деякі проекти, які обов’язково будуть реалізовуватись у цьому році. Наприклад, у Бурштині є дуже велика проблема з теплопостачанням та його втратами в мережі. Уже у цьому році ми почали проект “Реформи міського  теплозабезпечення”. У рамках цього проекту провели енергоаудит системи теплопостачання та енергоаудит деяких типових будівель. Плануємо у 2012 році рухатись далі у рамках цього проекту, аби допомогти місту справитись з проблемою. Уже піднімалось питання, що місто не може сплачувати рахунки за подане тепло і в першу чергу це через надзвичайно високі відсотки тепловтрат в мережі.

 –  Чи продовжуватимете проект з розвитку телемедицини?

 У Львові проект по телемедицині лише почався, над ним ще потрібно надзвичайно багато працювати. Адже поставити обладнання — це одне. А навчити людей на ньому працювати — інше. Тут люди — основний мотивуючий фактор. Від ставлення людей до цього проекту багато залежатиме. Уже пройшов перший тренінг, де лікарям розповідали, як з цим треба працювати. Виділились лідери, які дуже зацікавлені і ми впевнені, що ця телемережа у них працюватиме. Але були і такі, які іноді пропускали лекції. Розуміємо, якщо людина від самого початку не дуже багато вкладає у навчання, то потім вона і працювати не буде. Тому насамперед треба працювати з людьми. Думаю, усе буде добре. Маємо велику підтримку з боку місцевої влади, і Фонд розвитку Рината Ахметова нам допомагає. Уже у 2011 році замість одного мільйона, який планували на цей проект, ДТЕК виділив 1,7 мільйона гривень. Розуміємо, що важливо з самого початку встановити таке обладнання, щоб уже завтра воно не було застарілим.

– Які проекти, запущені у 2011 році, вважаєте найбільш вдалими?

–  Про успішні проекти говорити зарано. У 2011 році міста Західної України лише приєдналися до нашої декларації соціального партнерства. Ми лише почали знаходити точки дотику: що цікаво нам, що цікаво місту. У нас є спільна мета — хочемо, щоб життя у містах нашої присутності змінилось на краще. Але ж міста мають різні проблеми. Розуміємо, що у Львові нема таких проблем, як у Добротворі чи Бурштині і навпаки. Працюємо в основному з тими проектами, які дають можливість містам розвиватись.

– Наскільки активні самі місцеві громади?

 Дуже активні.  Пропонують багато цікавих проектів. Наприклад, у Добротворі.  Я і сподіватись не могла, що там така активна громада. У них є громадська організація “Перспектива Плюс” - дуже активні жінки, які нам допомагають працювати у цьому місті. Наприклад, коли ми готували святкування Дня міста, вони дуже багато вклали у підготовку. Організували свято, цікаве для міста. Провели круглий стіл, на якому обговорювали, що треба робити, аби місто розвивалось... Дуже активно ідуть на співпрацю і мери міст. Це дуже нас надихає.

ДТЕК пропонує програми розвитку

Співпраця ДТЕК, Спільноти соціально відповідального бізнесу та місцевих громад полягає у тому, що визначаються, які проблеми є у тому чи іншому місці та намагаються їх вирішити. Така комплексна підтримка для малих міст значно важливіша, ніж разові спонсорські допомоги. “За цей рік компанія дуже багато зробила для селища. Облаштували дитячі майданчики, стадіон, допомогли закупити багато інвентаря. Але  найважливіше, що нам пропонують програми розвитку. Зокрема, допомогли залучити інвестора та створити додаткові робочі місця. Нещодавно я їздив у відрядження у Польщу, яке організував ДТЕК. Була цікаво вивчати досвід наших сусідів. Як виявилось, і проблеми у нас схожі, і законодавча база схожа, але вони працюють зовсім по-іншому і мають результати, – каже селищний голова Добротвору Роман Ніколаєв. – Сподіваємося, що у цьому році наша співпраця буде ще пліднішою. Нам хотілося б вирішити наші проблеми по водоймі, облаштувати набережну. Відновити спортивну базу. До речі, у 2011 році ДТЕК не лише капітально відремонтував футбольний стадіон, а й придбав для наших веслярів човен, з яким вони зможуть виступати на змаганнях з водних видів спорту найвищого класу”.

Бурштин міг залишитись без питної води

“ ДТЕК — перший наш серйозний партнер, який за такий короткий час вклав у місто дуже серйозні кошти,  – каже міський голова Бурштина Петро Курляк. –  Розумію, що для бюджету таких великих міст, як Львів чи Київ, мільйон гривень, може, й невелика сума. Але річний бюджет розвитку Бурштина — 640 тисяч гривень. Мільйон від ДТЕК допоміг нам вирішили наболілі питання. Зокрема 250 тисяч гривень виділили на виготовлення ліцензії на постачання питної води у місто. Якби не було цих коштів, нам довелося б уже з 13 січня припинити постачання води людям.  У рамках державної програми оптимізації закладів  охорони здоров’я були плани скоротити у Бурштинській лікарні хірургічне і пологове відділення. У лікарні, яка обслуговує 35 тисяч людей! ДТЕК виділив нам 220 тисяч гривень на придбання медичного обладнання, необхідного для продовження роботи цих відділень. Дуже великі кошти — 3 мільйона гривень – ДТЕК виділила на реконструкцію плавального басейну “Дельфін”. Виділяють нам і спонсорську допомогу. У нас був прикрий випадок, коли згорів двадцятиквартирний будинок — компанія виділила 260 тисяч гривень на його відновлення”.

 За словами Петра Курляка, разом зі  Спільнотою соціально відповідального бізнесу вони уже обговорили проблеми, які могли б бути вирішені з ДТЕК. Насамперед йдеться про розвиток Бурштина, як регіону, привабливого для інвесторів. “Не хотіли б бути мономістом, яке залежить лише від електростації. Хотілося б, щоб у нас були й інші потужні підприємства. Зараз працюємо над створенням Агенції місцевого економічного розвитку,  хочемо створити тут технопарк. Це досвід Польщі, про який я дізнався під час одного з відряджень, яке, до речі, теж організовувала ДТЕК, – каже міський голова. – Ми також лобіюємо надання Бурштину статусу міста обласного значення (це дозволить нам збільшити бюджет), працюємо над розробкою інвестиційного паспорту міста та концепції розвитку водосховища.  У всіх цих проектам нам допомагає ДТЕК”.

Найбільшою проблемою Бурштина є мережа теплопостачання. Саме на оптимізацію її роботи та реконтрукцію мереж місто планує використати основну частину коштів, які обіцяють виділили на розвиток міста у 2012 році.

Одним з найважливіших моментів у співпраці з ДТЕК та Спільнотою соціально відповідального бізнесу Петро Курляк вважає навчання для представників міської ради. “Нам допомагають вийти на рівень програм ЄС, знайти партнерів за кордоном. Мене найбільше цікавить досвід Скандинавських країн, адже вони пішли дуже далеко у плані теплопостачання, енергоощадних технологій, використання альтернативного палива. Зрештою, їх до цього змушує клімат. Гадаю, для нас найоптимальніше орієнтуватися саме на ці країни”, –  каже він.

Нема проблем, які не можна вирішити

Кажуть, якщо син хоче риби, то поганий батько купить йому рибу. Хороший — купить вудку і навчить ловити рибу. Саме на цьому принципі будує свою роботу з місцевими громадами Спільнота соціально відповідального бізнесу, яку ДТЕК залучив до реалізації проекту «Підвищення спроможності місцевої влади та громад» .

“Мета нашої організації заохочувати великі компанії до роботи у соціально відповідальному бізнесі. Маємо на увазі не філантропію, а саме роботу у соціально відповідальний спосіб , – каже партнер Спільноти соціально відповідального бізнесу Володимир Воробей. – Наприклад, компанія ДТЕК, яка є нашим партнером, виділяє кошти на проекти розвитку території, де вона присутня. Більшість електростанцій розташовані у селищах чи невеликих містах. У людей, які представляють органам місцевого самоврядування, надто мало досвіду в процесах управління. Вони не знають, як працювати у проектний спосіб, де залучати гроші. Намагаємося їм у цьому допомогти. Організовуємо спеціальні навчання, допомагаємо писати конкретні проекти. Скажімо, у рамках програми Добросусідства (Польща-Білорусь-Україна) ЄС готовий виділити 56 мільйонів євро на розвиток територій. Але малі міста часто не знають ані про цю програму, ані про те, як подавати заявки. Ми залучили в один проект разом з польським містом Любачів, українські міста Новий Розділ, Добротвір та Бурштин. Добротвір також залучили до проекту “Чистий Буг”, який дає можливість отримати кошти на побудову очисних споруд на Західному Бузі, який, як відомо, тече територією Польщі і впадає у Балтійське море. Тобто тут маємо ефект транскордонної співпраці. Рішення по цих заявках будуть лише наступного року, але незалежно від того, яким воно буде, представники громад отримали величезний досвід”.

 Спільнота працює з органами місцевого самоврядування і у напрямку залучення інвестицій. Адже керівництво міст часто не розуміє, яким чином знаходити інвестора і як з ним потім працювати.  Нещодавно запустили проект розробки стратегії використання Добротвірської водойми (яка була створена для технічних потреб електростанції ще під час її будівництва). “Там було кілька зацікавлених сторін, судові позови і жодного бачення, як ця водойма має використовуватись. У листопаді ми вперше зібрали усі сторони: і представників електростанції, і рибгоспу, і санстанції та сільської ради... Вперше, за двадцять років ці люди зібрались разом і протягом двох годин обговорювали проблеми цієї водойми. Виявилось, що ці люди можуть порозумітись, що вони мають цікаві проекти... Просто їх ніколи ніхто не збирав разом, – каже Володимир Воробей. – У місці, де у цю водойму впадає Буг, є сильне намулення. Ще трохи, і цього мулу буде так багато, що річка може змінити русло. Аби вивезти цей мул, потрібно, щоб сільська рада виділила кілька метрів землі. Вона відмовилась, бо звідкись з’явились чутки, що той мул — забруднений . Але коли усі зібрались разом, санстанція запевнила, що ніяких хімічних забруднень там бути не може, і пообіцяла підготувати аналіз мулу. Сільський голова сказав, що виділити землю — не проблема. Мер Добротвора пообіцяв виділити кошти на проведення робіт з екологічного фонду... Тобто фактично за дві години знайшлись шляхи вирішення проблеми, яку консервували двадцять років. У грудні у нас уже була чергова зустріч і значно конструктивніший діалог. Тобто часто люди самі знають, як вирішувати свої проблеми, треба їм лише дати поштовх”.

За словами Вікторії Гриб реалізація всіх цих проектів буде продовжуватись у 2012 році, а деякі, довготермінові – впродовж декількох років. Вона переконана, що попередні, проміжні, результати по деяких програмах громади міст зможуть побачити та відчути вже незабаром. Але у будь-якому випадку досягнути позитивних зрушень у своїх містах присутності ДТЕК зможе лише спільно з ініціативними громадами та владою.

 

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

16:35

У двох працівників навчальних закладів на Львівщині виявлений туберкульоз

14:30

На Львівщині зміцнюють охорону кордону

12:38

До Львова на травневі свята завітає близько 2000 паломників

10:36

Львівщина співпрацюватиме із Норвегією у сфері гідроенергетики

19:21

На Львівщині горіло сміттєзвалище

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus