ЛЬВІВ

Європа потребує української електроенергії

0

Європа потребує української електроенергії

Для «Західенерго» Новий рік наступив ще 14 грудня, одразу, як відбувся аукціон «Укренерго» щодо права експортувати електроенергію до сусідніх країн на 2012 рік. Саме ДТЕК, котрий є акціонером ПАТ «Західенерго», виборов право експортувати електроенергію в країни Європи.  Отже працівники Бурштинської ТЕС, з якої саме і поставляється енергії до Румунії, Словаччини та Угорщини, та Добротвірської ТЕС, що може виробляти електрику для Польщі, будуть гарантовано забезпечені роботою не лише у 2012 році, а на багато років вперед, оскільки електроенергія є і залишиться стратегічним продуктом у Європі та світі.

ДТЕК освоює енергетичний ринок Європи

До речі, компанію «ДТЕК Пауер Трейд», що відповідає в енергетичному холдингу за експорт та торгівлю електроенергією на цільових ринках Європи і СНД, прийняли як асоційованого члена в Європейську федерацію енергетичних трейдерів (EFET). Членство в ній дає змогу стати активним учасником Європейського ринку електроенергії і, відповідно, збільшити експорт електроенергії в ЄС. Сьогодні ДТЕК уже експортує в Східну Європу (з Білоруссю включно) до 4 млрд кВт/год електроенергії на рік. Однак членство в EFET відкриває нові експортні можливості для компанії.

«Членство в EFET є свого роду входженням у клуб європейських енергетичних трейдерів і визнанням того, що «ДТЕК Пауер Трейд» будує свою роботу, ґрунтуючись на принципах і підходах, які відповідають загальноєвропейським вимогам, — підкреслив директор ТОВ «ДТЕК Пауер Трейд» Андрій Фаворов. — Безумовно, тепер у нас значно розширюються можливості безпосередньо взаємодіяти з найбільшими європейськими виробниками і споживачами електроенергії».

«Присутність у EFET — це можливість брати безпосередню участь у регуляторних процесах на енергоринку Європейського Союзу, що має поліпшити лобістські можливості компанії на ринку Європи», — вважає старший аналітик компанії «Трійка Діалог Україна» Сергій Невмержицький.

Схожої думки дотримується і президент енергетичної асоціації України Василь Котко: «Членство в EFET сприятиме ДТЕК в освоєнні енергетичного ринку Європи».

Звісно, збільшити українську присутність на жорсткому енергетичному ринку Євросоюзу буде непросто. Проте відмова низки країн Європейського Союзу від атомної енергетики (Італія, Німеччина тощо) і прагнення зменшити російську газову залежність гратиме на руку українській енергетиці.

Також, наприкінці минулого року, компанія "ДТЕК Пауер Трейд", котра входить в енергохолдинг ДТЕК, уклала контракти з крупними енерготрейдерами EDF Trading (Франція) і CEZ Slovensko (Чехія) на постачання електроенергії в 2012 році. Про це йдеться в повідомленні ДТЕК на Лондонській фондовій біржі.

Укладені договори регулюють постачання українській електроенергії до Угорщини, Польщі, Словаччини і Румунії. Вони здійснюватимуться в рамках домовленостей з локальними партнерами - EDF Trading і CEZ Slovensko.

"Довіра провідних європейських енерготрейдерів стала результатом системної роботи "ДТЕК Пауер Трейд" на наших цільових ринках. Я упевнений, що в цьому році ми матимемо хороші можливості для розвитку на європейському енергетичному ринку", - відзначив директор "ДТЕК Пауер Трейд" Андрій Фаворов.

Європейські споживачі зараз сприймають постачальників електроенергії насамперед з огляду на їхню репутацію, прозорість і фінансові можливості. Особливо, наскільки трейдер зможе виконувати умови контракту навіть за умови форс-мажорів, наприклад, таких, як аварійна зупинка Бурштинської ТЕС у розпал зимового енергоспоживання.

ДТЕК візьме на себе інвестиційні та соціальні зобов’язання

Про необхідність залучення приватного капіталу в модернізацію енергетичної галузі в цілому і в «Західенерго» зокрема говорили вже багато років. Проте реальна підготовка до залучення приватного інвестора шляхом продажу йому державного пакету акцій почалася лише влітку цього року і ФДМУ підійшов до цього процесу з усією відповідальністю. Була розгорнута широка інформаційна кампанія з боку Фонду, запрошення на участь в конкурсі отримали не лише вітчизняні, але і багато зарубіжних компаній.

В ході підготовки до проведення конкурсів відбулася серія важливих заходів, у тому числі круглий стіл по питаннях приватизації в Брюсселі і телеміст Київ — Франкфурт — Нью-Йорк, в ході яких потенційні інвестори і представники Європарламенту змогли отримати вичерпну інформацію безпосередньо від представників української влади. Але, як показали приватизаційні торги 25 листопада 2011 року, реально «Західенерго» зацікавився лише ДТЕК.

Початкова вартість 45% державного пакета акцій «Західенерго» була встановлена Фондом держмайна у 1,932 млрд грн. Можливо, така висока ціна відлякала інших потенційних учасників приватизаційного конкурсу, які хотіли заплатити менше коштів за акції компанії. Про те, що «Західенерго» коштує менше, відверто казали аналітики відомої аудиторської компанії Еrnst&Young у своїх зовсім недавніх оцінках, які виявилася на 15% менше, ніж оцінка Фонду держмайна. А якби акції «Західенерго» продавалися на фондовому ринку, то згідно з останніми котируваннями за них можна було б отримати не більше 1,4 млрд грн.

Наприклад, президент асоціації «Паливно-енергетичний комплекс Львівщини» Ярослав Шпак вважає, що західних інвесторів від участі в приватизації нашої західної енергогенеруючої компанії відлякали «значна зношеність основних фондів української енергетики поряд з високими соціальними та інвестиційними зобов`язаннями». Відомо, що інвестору понад сплату за пакет акцій належить у шестимісячний термін погасити 2,7 млрд грн кредиторської заборгованості «Західенерго» перед бюджетом, Пенсійним та соціальними фондами, через що підсумкова ціна неконтрольованого пакета акцій (держава залишає за собою блокуючий пакет у 25%+1 акція) перевищить 4,6 млрд грн, не рахуючи мільярдних інвестицій, необхідних для модернізації виробництва.

Умовами продажу пакета акцій «Західенерго» також визначено, що нові власники акцій зобов`язуються не допускати виникнення заборгованості компанії перед працівниками із зарплати та інших виплат, передбачених колективним договором. Передбачено і поетапне підвищення заробітної плати з урахуванням інфляції. Проте умовами заборонено протягом трьох років від дати переходу до покупця права власності на пакет акцій без погодження з профспілковою організацією скорочувати кількість працівників компанії понад 5% на рік тощо.

Пропозиція ДТЕК за пакет акцій ПАТ «Західенерго» перевищила стартову ціну на 0,1 млн. грн. За відсутності інших пропозицій в торгах була поставлена умовна кома. А остаточна крапка — попереду. «Відповідно до процедури, конкурсна комісія пропонує претенденту провести додаткову оцінку продаваних акцій, яка може виявитися вищою за початкову», — заявив директор Департаменту підготовки та проведення конкурсів Фонду держмайна України Ігор Білоцерківець, посилаючись на «Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств», а саме на процедуру проведення конкурсів з одним учасником. За його словами акції підприємства швидше за все будуть продані у січні-лютому цього року.

За «Західенерго» заплатять дорого

Голова ФДМУ Олександр Рябченко вважає, що аукціон з продажу ПАТ «Західенерго» не виправдав очікувань іноземців, які хотіли бачити дешеві продажі. «Ми виставляли ціни вище, ніж капіталізація компаній на фондовому ринку на 40%, - говорить Олександр Рябченко. -- Ми не хотіли ризикувати. Адже якщо прийде одна компанія, тоді вона зможе узяти пакет за стартовою ціною. А значить, стартова ціна має бути досить високою. Тому і планка була завищена  відсотків на 40%. Покупець бере, значить, це завищення виправдане. Просто стає менше покупців. Але ми продаватимемо так і далі, за цінами, які вищі від поточної капіталізації фондового ринку.  На сьогодні потреба в оновленні потужностей настільки велика, що будь-який інвестор, що приходить, розуміє: йому доведеться вкласти не один мільярд гривень, щоб компанія нормально працювала. Мова навіть не про те, щоб стати на рівень європейської теплової генерації, а про те, щоб підтримати працездатність компанії. І тому інвесторові потрібно буде вкласти гарантовано не один мільярд гривень. Так, мабуть, і більше, ніж вартість самої компанії. Не кожен піде на такі умови, але ця потреба об`єктивно існує».

Роботи вистачить для всіх

«Щороку на Бурштинській станції трапляється до 50 аварійних зупинок, — констатує аналітик інвестиційної компанії «Тройка-Діалог» Сергій Невмержицький. — Тому з 2300 МВт її встановленої потужності реально можна виробляти лише 1700 МВт. З них 1000 МВт іде на потреби споживачів «Бурштинського енергоострова». Себто експортна потужність у 650 МВт поки є максимально можливою».

Експерт також прогнозує, що експортний потенціал Бурштинської ТЕС, яка постачає електроенергію в Угорщину, Словаччину й Румунію, може зрости до 1000 МВт. Зважаючи на першочергові кроки з модернізації основних фондів «Західенерго», слід очікувати, що насамперед інвестор візьметься саме за енергоблоки цієї ТЕС. Наступна на черзі — Добротвірська, з якої електроенергія експортується на Польщу.

«Програму, передбачену умовами продажу пакета акцій, на сьогодні спеціалісти «Західенерго» оцінюють в 17 млрд грн, — говорить виконуючий обов`язки голови правління ПАТ «Західенерго» Володимир Мазяр. — На ці кошти має бути повністю проведена реконструкція енергоблоків ТЕС. Зокрема на Бурштинській — шість енергоблоків з дванадцяти, на Добротвірській — обидві, на Ладижинській — всі шість. На всіх станціях потрібно провести реконструкцію відкритих розподільчих пристроїв. Це — мінімальний обсяг роботи, необхідний на найближчі роки».

Звичайно, найбільш інвестиційно витратними є ремонтні роботи з реконструкції енергоблоків. За словами Володимира Мазяра, реконструкцію сьомого енергоблоку Бурштинської ТЕС заплановано закінчити в січні цього року. Після цього термін його роботи буде подовжено на 15 років, оскільки проводиться заміна основних комплектуючих. Потужність заплановано збільшити до 206 МВт. Ще одним важливим питанням у реконструкції цього енергоблока є установка абсолютно нових електрофільтрів, що значно знижують кількість шкідливих викидів у довкілля.

«А по суті, — підкреслює керівник «Західенерго», — ми йдемо до того, щоб виконувати вимоги Європейського союзу щодо викидів шкідливих речовин у атмосферу тепловими електростанціями. Наші електрофільтри після реконструкції повинні мати викиди твердих частинок не більше 50 мг/м3. Слід зазначити, що по всіх станціях відбувається постійний моніторинг викидів на кожному блоці».

Під словом «модернізація» у «Західенерго» нині розуміють не наведений наспіх «марафет», а докорінне переобладнання та нове будівництво. «Скажімо, для Бурштинської ТЕС — це насамперед заміна перших чотирьох енергоблоків, — пояснює Володимир Мазяр. — Для Добротвірської — будівництво трьох нових енергоблоків потужністю по 225 МВт кожен. Це дало б змогу нарощувати виробництво електроенергії та збільшити експорт у країни Європи. Нині генеруючі потужності Добротвірської ТЕС дозволяють експортувати 215 МВт».

Щоб ефективно працювати на українському ринку та конкурувати з європейськими виробниками електроенергії, потрібно запроваджувати нові технології, модернізувати та заміняти зношене устаткування.

— Усім зрозуміло, що практично всі енергоблоки відпрацювали свій проектний ресурс і без серйозних капіталовкладень неможливо розвиватися. Будівництво нових енергоблоків потребує мільярдних капіталовкладень. А щоб стати конкурентоспроможним на європейському енергетичному ринку, потрібно негайно проводити серйозну модернізацію всієї генеруючої компанії, — переконаний керівник «Західенерго».

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

11:26

Без гарячої води залишились 28 вулиць

17:55

Львів’янка здобула шосту перемогу на Євро-2018

16:27

Громада виступає проти будівництва сміттєпереробного комплексу

14:48

Що вимагають львів’яни від міської влади

13:09

Священика на Львівщині позбавили сану

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus