ЛЬВІВ

«Західенерго» отримало шанс для розвитку

0

«Західенерго» отримало шанс для розвитку

Компанію “Західенерго” нарешті приватизували. 10 січня конкурсна комісія Фонду державного майна одноголосно визнала ДТЕК переможцем конкурсу з продажу 45-відсоткового пакета акцій ПАТ «Західенерго». Таким чином у ДТЕК тепер 70,91% акцій компанії, 25% акцій залишилось у державній власності.

За акції суттєво переплатили

Як уже писав “ВЗ”, конкурс з продажу пакета акцій “Захід¬енерго” відбувся ще наприкінці минулого року. Проте висока стартова ціна та жорсткі умови продажу відлякали частину інвесторів, і до участі у торгах зголосилася лише одна компанія. Тоді ДТЕК запропонував на 100 тисяч гривень більше за стартову ціну. Відповідно до правил, якщо у конкурсі бере участь лише один учасник, тоді Фонд державного майна повинен вибрати незалежного оцінювача, який проведе власну оцінку вартості пакета акцій. ДТЕК погодився доплатити, якщо аудитор визначить вищу ціну. Утім, за висновком оцінювача, пакет акцій «Західенерго» коштує лише 1,897 мільярда гривень. Така оцінка виявилася на 34,5 мільйона меншою за ціну, яку запропонував ДТЕК на конкурсі. Тому угоду купівлі-продажу підписали за ціною 1,9321 мільярда гривень, оскільки, відповідно до правил, остаточна ціна не може бути нижчою за конкурсну. Кошти за пакет акцій “Західенерго” Фонд держмайна вже отримав.
“Різниця між конкурсною ціною та ціною незалежного оцінювача несуттєва. Якби цей пакет акцій “Західенерго” продавали на фондовому ринку, ціна була б нижчою відсотків на 25. Причина у низькій ліквідності акцій генерації, слабкому попиті з боку міноритарних акціонерів. Та й узагалі у нас практично відсутній ринок для таких акцій”, – каже аналітик компанії Dragon Capital Денис Саква.
Україні необхідна приватизація енергетичних об’єктів, оскільки держава не в змозі ефективно управляти і проводити модернізацію енергоблоків, вважає колишній міністр енергетики України, генеральний директор «Енер¬гетичної консалтингової групи» Олексій Шеберстов.
«В Україні здійснюється реформа енергоринку саме для того, щоб провести приватизацію енергетики. Тому що держава не в змозі ефективно управляти і проводити модернізацію енергоблоків», - сказав він.
Кажучи про перспективи галузі після приватизації, Олексій Шеберстов відзначив, що на сьогодні приватні енергокомпанії працюють значно краще, ніж державні. «Наприклад, ДТЕК володіє «Східенерго». І сьогодні «Східенерго» працює краще за всі генерації в Україні. Тому що приватники проводять реконструкцію, заміну казанів, вузлів, енергоблоків. А в ДТЕК є і технічна, і фінансова можливість для розвитку «Західенерго», - зазначив він.
«Компанія «Західенерго» завжди становила для ДТЕК стратегічний інтерес, як ключовий споживач вугільної продукції і підприємство з великим виробничим потенціалом. З 2007 року ми активно купували акції компанії на відкритому ринку, ставши до моменту приватизації найбільшим приватним акціонером «Західенерго», – каже генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко. – Вливаючись у структуру ДТЕК, компанія отримує значний інвестиційний ресурс, якісну паливну базу, наші напрацювання в галузі сучасного менеджменту. ДТЕК планує інвестувати в модернізацію генеруючих потужностей теплових електростанцій, підвищення виробничої ефективності, розвиток експортного потенціалу «Західенерго» понад 10 мільярдів гривень до 2020 року. Ми ще тільки на початку шляху, але я впевнений, що професійному колективу ДТЕК і «Західенерго» до снаги реалізувати найамбітніші цілі».

Експерти бачать позитив у приватизації енергокомпанії

Президент асоціації “Паливно-енергетичний комплекс Львівщини” Ярослав Шпак переконаний, що приватизувати енергогенерації потрібно було уже давно. Можливо, тоді електростанції не були у такому плачевному стані. “Стратегію приватизації підприємств енергетичного сектору прийняли ще 15 років тому. Щось приватизували, щось ні. Але для нормальної роботи ринку потрібно, щоб усі були в однакових умовах, – каже Ярослав Шпак. – Приватизація “Західенерго” – це стратегічно правильне рішення. Якщо інвестор купує пакет акцій, отже, має певні плани, стратегію розвитку. Уже зараз у тарифах на електроенергію закладена інвестиційна складова – кошти, які йдуть на ремонтні і технічні роботи. Але цього недостатньо. Морально застаріле обладнання потрібно замінювати на сучасне. Наскільки масштабною буде модернізація ТЕС, залежить від програми ДТЕК. Крім того, умови продажу розробляла спеціальна комісія, і інвестору доведеться їх виконувати. Зокрема, вважаю логічною вимогу, що не менше 70% вугілля, яке використовуватиметься на теплових електростанціях “Західенерго”, має бути українського виробництва”.
За словами Дениса Сакви, у найближчі п’ять-шість років ДТЕК доведеться вкласти у модернізацію теплових електростанцій, що входять до складу ТЕС, не один мільярд гривень. «Гадаю, модернізовувати будуть усі три електростанції: і Бурштинську, і Добротвірську, і Ладижинську, адже потрібно працювати не лише на експорт, а й на внутрішній ринок».

За «Донецькобленерго» також переплатили

Також нагадаємо читачам газети, що ДТЕК переміг у конкурсі Фонду державного майна України з продажу 40,061% акцій ПАТ «Донецькобленерго», за які заплатив 467,6 млн. грн. Таким чином, ДТЕК сконцентрував 71,34% акцій енергокомпанії.
За підсумками торгів з використанням відкритості пропозиції ціни за принципом аукціону, які відбулися 11 січня 2012 року, було підписано договір купівлі-продажу між ФДМУ і ДТЕК.
«Донецькобленерго» – збутова компанія зі своїми електромережевими потужностями, що забезпечує електропостачання найбільшого індустріального регіону України. Загальна протяжність ліній «Донецьк¬обленерго» становить 69,4 тис. км. Виробничі потужності компанії, крім ліній електропередачі, включають 373 трансформаторні підстанції загальною потужністю 8 458 МВА. До складу компанії входить Миронівська ТЕС, встановленою електричною потужністю 275 МВт.
«Придбання «Донецькобл¬енерго» дозволить ДТЕК відновити комплекс мережевого господарства Донецького регіону, продовжити його модернізацію і більш системно підійти до впровадження нових технологій. Генеруючі станції ДТЕК безпосередньо виграють від розвитку передавального потенціалу Донбаської енергосистеми. Ми хочемо підвищити якість постачання електроенергією роздрібних і промислових споживачів, серед яких є і наші виробничі підприємства, запропонувати клієнтам нові продукти та послуги. Високий рівень зносу основних фондів потребує інвестицій на суму понад 1,5 млрд. грн., але я впевнений, що наш досвід і фінансові можливості дозволять вирішити основні проблеми підприємства і вивести його в лідери галузі», – заявив генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.
Ціна продажу 40,061% акцій “Донецькобленерго”, яка на приватизаційному аукціоні становила 467,6 млн. грн., є вищою за ринкову. Таку думку висловив аналітик інвестиційної компанії “Трійка Діалог” Сергій Невмержицький.
«Ми в жовтні провели аналіз вартості акцій обленерго, у тому числі і “Донецькобленерго”, і дійшли висновку, що ціна продажу енергорозподільчої компанії справедлива. Претензій до того, яку ціну виставив Фонд держмайна, – немає, вона вище ринкової», – зазначив аналітик.
За словами Невмержицького, ФДМ декларує необхідність збереження блокуючого пакета акцій “Донецькобленерго” тим, що зможе продати його дорожче після приходу нового приватного інвестора і підвищення ефективності компанії.

Попит на електрику зростає

З переходом контрольного пакета акцій “Західенерго” до ДТЕК Бурштинська, Ладижинська та Добротвірська електростанції отримали гарантію, що електроенергія, яку вони виробляють, матиме стабільний попит. Справа в тому, що у грудні минулого року “Укренерго» провела аукціон щодо права експортувати електроенергію до сусідніх країн на 2012 рік. Право експортувати електроенергію в країни Європи виборола саме ДТЕК, яка уже сьогодні експортує в Східну Європу (з Білоруссю включно). Тепер працівники Бурштинської ТЕС, з якої постачається енергія до Румунії, Словаччини та Угорщини, та Добротвірської ТЕС, що може напряму постачати електрику для Польщі, можуть бути впевнені, що ці електростанції нарощуватимуть потужність, а тому роботи для усіх буде багато.
Прикметно, що, за прогнозами аналітиків, споживання електрики з кожним роком зростатиме як в Європі, так і в Україні. До речі, компанію «ДТЕК Пауер Трейд», що відповідає в енергетичному холдингу за експорт та торгівлю електроенергією на цільових ринках Європи і СНД, прийняли як асоційованого члена в Європейську федерацію енергетичних трейдерів (EFET). Членство в ній дає змогу стати активним учасником Європейського ринку електроенергії і, відповідно, збільшити експорт електроенергії в ЄС.
«Членство в EFET є свого роду входженням у клуб європейських енергетичних трейдерів і визнанням того, що «ДТЕК Пауер Трейд» будує свою роботу, ґрунтуючись на принципах і підходах, які відповідають загальноєвропейським вимогам, – підкреслив директор ТОВ «ДТЕК Пауер Трейд» Андрій Фаворов. – Безумовно, тепер у нас значно розширюються можливості безпосередньо взаємодіяти з найбільшими європейськими виробниками і споживачами електроенергії».
Нагадаємо, що після аварії на японській атомній електростанції у провінції Фукусіма чимало європейських країн взяли курс на відмову від атомної енергетики, зокрема Італія та Німеччина. Таким чином у Європі потреба в експортній електриці лише зростатиме. За цих умов важливо, щоб українська електрика змогла конкурувати за цінами з електрикою, яку виробляють теплові електростанції країн ЄС. Це стане можливим лише за умови заміни старого обладнання, яке перебуває у стані перманентного ремонту. Особливо коли конкуренти використовують котли, які дозволяють виробити значно більше електрики при тій же кількості вугілля. Працівники Добротвірської та Бурштинської ТЕС сподіваються, що новий інвестор не лише вкладатиме кошти у реконструкцію, а й будуватиме цілком нові енергоблоки. Тому можна сподіватися, що тисячі людей, які працюють на електростанціях, матимуть роботу.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

15:14

У Львові визначили найкращих триатлоністів України

13:56

У Львові введуть мораторій на попсу

12:13

Представники НАТО проінспектують Яворівський полігон

10:49

«Пласт» хоче зібрати один мільйон гривень

17:25

Куди у Львові краще не ходити

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus