ЛЬВІВ

Сланцевий газ перетворить Львівщину на зону екологічного лиха?

0

Сланцевий газ перетворить Львівщину на зону екологічного лиха?

Видобуток сланцевого газу на Львівщині може перетворити область на зону екологічного лиха. Про це йшлося на прес-конференції, проведеній головою постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Ірини Сех та представників екологічних організацій Дмитра Скрильнікова і Єлизавети Алексєєвої.
Як зазначила Ірина Сех, центральна влада усунула місцеве самоврядування від процесу погодження надр, які планують залучити під розробку родовищ сланцевого газу на території Львівської та Івано-Франківської областей після того, як обласні ради зажадали детальних даних щодо розробки цих родовищ та впливу видобутку на навколишнє середовище області.
“ У листопаді минулого року було внесено зміни до законодавства, які стосуються в основному повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання в користування ділянок надр (родовищ корисних копалин) на умовах, визначених угодами про розподіл продукції. Зокрема, з Кодексу про надра вилучено п. 2 ст. 9-1, згідно з яким Перелік ділянок надр (родовищ корисних копалин), що могли надаватись у користування на умовах, визначених угодами про розподіл продукції, підлягав обов`язковому погодженню обласними радами. Аналогічні зміни щодо обмеження повноважень обласних рад внесені і до Закону "Про угоди про розподіл продукції". Фактично зі змінами законодавства чинна влада може вирішувати свої приватні питання, не питаючи в громади та не дбаючи про стан довкілля та екологічну безпеку. Львівська область уже побачила приклад господарювання НАК "Нафтогаз України", коли після діяльності державного підприємства дороги були вщент розбиті, нафтою забруднені криниці в селах, видобуток газу проводився із порушенням норм безпеки. А тепер уявіть, що у Львівську область прийдуть інвестори, які мають домовленості з Держгеонадрами, а не з територіальною громадою. Чого можуть очікувати мешканці області від таких добродіїв? Запомпувавши тисячі тонн хімікатів під землю, компанії зроблять цю територію бомбою сповільненої дії, адже процеси, породжені вертикальним бурінням і гідророзривом пласту, не досліджені до кінця і невідомо, чи вони можуть бути контрольованими” - заявила голова постійної комісії.
При цьому екологи твердять, що негативні наслідки від такого процесу можуть значно перевищувати ймовірну вигоду в добуванні альтернативних джерел енергії. При цьому він посилається на висновки експертів, котрі проводили експертизу щодо перспектив видобутку сланцевого газу в Європі для Європейського союзу.
Голова ГО «Бюро екологічних розслідувань» Д.Скрильніков підкреслив, що за висновками експертів для Європарламенту, «неминучий вплив видобутку сланцевого газу та нафти проявляється у використанні великих площ землі під бурильні майданчики, паркувальні і маневрувальні зони для вантажних автомобілів, обладнання, об’єкти переробки і транспортування газу, а також і під’їзними коліями”.
Експерти наголошують, що основними можливими негативними впливами є викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, забруднення підземних вод неконтрольованими газовими та рідинними потоками, що спричинюються їх викидами чи розливами, витік бурильних рідин та неконтрольоване скидання відпрацьованої води. Експерти наголошують, що видобувні рідини містять небезпечні речовини, а відпрацьовані води, на додаток, містять важкі метали та радіоактивні матеріали із родовищ.
“Досвід США показує, що стається багато аварій, які спричиняють шкоду навколишньому середовищу та здоров’ю людини. Задокументовані порушення правових вимог коливаються у межах 1-2 % від всіх об’єктів, які отримали дозволи на проведення бурильних робіт. Велика кількість таких аварій стається через неправильне поводження із обладнанням. Більше того, на околицях газових свердловин фіксується забруднення підземних вод метаном, яке в крайніх випадках призводить до вибухів житлових будівель, а також забруднення хлоридом калію, яке призводить до засолення питної води. Ступінь впливу підвищується, оскільки поклади сланцевого газу розробляються із високою щільністю, аж до 6 свердловин на квадратний кілометр» - наголосив Д.Скрильніков.
Крім того, він повідомив, що європейські експерти дійшли висновків, що на законодавчому рівні Європа не готова видобувати у себе сланцевий газ, численність законодавчих прогалин підвищує ризики видобутку сланцевого газу. «Постає питання, чи введення хімічних токсичних речовин під землею повинно бути дозволено, чи навпаки, заборонено, оскільки така практика обмежить або виключить будь-яке пізніше використання забрудненого шару (наприклад, для геотермічних цілей), так як довготермінові ефекти впливу такої діяльності не досліджені. У діючих ділянках видобутку сланцевого газу на кожен 1 квадратний метр породи закачується приблизно 0.1 - 0.5 літра хімікатів. Сьогоднішні пріоритети розробки і видобутку нафти і газу повинні бути переоцінені з огляду на той факт, що ризики і тягар негативного впливу на навколишнє середовище не компенсуються відповідними потенційними перевагами, оскільки показники виробництва такого газу є дуже низькими» - наголосив експерт-еколог.
Ірина Сех наголосила, що навесні минулого року до Львівської обласної ради звернулося Міністерство екології та природних ресурсів щодо погодження надр, на яких планують вести розробку сланцевого газу.
Однак тоді обласна рада звернулася до чиновників з вимогою надати детальну інформацію щодо ТЕО цих проектів, а також висновки експертів про можливі негативні наслідки для навколишнього середовища. “Але незабаром Верховна Рада внесла зміни до чинного законодавства і органи місцевого самоврядування було виключено з процесу погодження” - наголосила вона.
За словами І.Сех, це цинічний крок з боку київських чиновників, бо йдеться про площу в понад 6,3 тисячі квадратних кілометрів на території двох областей. “Хочу нагадати, що площа Львівської області — майже 22 тисяч квадратних кілометрів, тобто йдеться майже про третину Львівщини. А якщо додати сусідні райони, то буде ще більше. І вся ця територія може перетворитися на зону стихійного лиха — хтось наб`є кишені грішми, а жителі цих районів залишаться сам на сам з екологічними та іншими проблемами. За прикладами далеко ходити на треба — ми вже знаємо, як хазяйнує НАК “Нфтогаз України” в тих районах Львівщини, де йому дозволили видобуток нафти і газу” - заявила І.Сех.
Вона сказала, що зараз обласна рада проводитиме зустрічі з жителями цих районів, щоби надати їм будь-яку інформацію щодо планів уряду. Якщо буде потреба, то з цього приводу скличуть позачергову сесію обласної ради і розглянуть відповідні звернення до уряду.
“Якщо люди вийдуть на вулицю, то ми також будемо з людьми” - наголосила Ірина Сех.
30 листопада за поданням Міністерства екології та природних ресурсів України КМУ прийняв постанову № 1297, якою затвердив порядок проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська. Відповідно до постанови загальна площа, яка передаватиметься інвестору, становить 6 324 кв. км.
За повідомленням керівника Держгеонадр Едуарда Ставицького, Державна служба геології і надр України планує у кінці березня провести торги щодо Олеської нафтогазоносної площі. За результатами конкурсу з переможцем буде укладено Угоду про розділ продукції (УРП). Тепер розробляються тендерні умови. Держгеонадра планує оголосити конкурс з вивчення Олеської площі 25 січня 2012 року. Заплановано проведення конкурсу десь 25 березня (через 60 днів після оголошення).
Очікується участь таких компаній як ExxonMobil, Shell, Chevron, Eni, TNK-BP, а також вітчизняних - ПАО «Укрнафта» і «ДПЕК-Нафтогаз».
За оцінками українських чиновників, запаси сланцевого газу на Олеській площі можуться сягнути 170 млрд кубометрів, а загальну суму інвестицій оціни в 1,8 млрд грн за цінами 2011 року.

Фото Львівський портал

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

15:14

У Львові визначили найкращих триатлоністів України

13:56

У Львові введуть мораторій на попсу

12:13

Представники НАТО проінспектують Яворівський полігон

10:49

«Пласт» хоче зібрати один мільйон гривень

17:25

Куди у Львові краще не ходити

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus