ЛЬВІВ

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

Війна Газпром-Нафтогаз: лайт-версія 2009 року

0

Війна Газпром-Нафтогаз: лайт-версія 2009 року

Україна пережила зиму без російського газу. Але весну без Газпрому країна пережити не в змозі

Буквально за кілька годин до кінця зими стало відомо: Стокгольмський арбітраж, нарешті, поставив крапку в довгій суперечці між «Нафтогазом» і «Газпромом» - рішення прийнято на нашу користь.

Нагадаємо, що в кінці минулого року умова газового контракту «бери або плати», за яким «Газпром» вимагав від України 56 млрд. доларів, було визнано незаконним. При цьому НАК домігся зменшення майбутніх обов`язкових річних закупівель газу. У той же час суд зобов`язав «Нафтогаз» сплатити борг перед «Газпромом» у розмірі 2 млрд. доларів.

Однак Україна вирішила почекати з виконанням цього рішення до тих пір, поки не проясниться ситуація з другою частиною спору щодо газового транзиту. І ось якраз в цій частині спору в Стокгольмі стали на наш бік: законтрактовані, але не прокачані обсяги транзитного газу повинні бути оплачені «Газпромом» в загальному розмірі 4,63 млрд доларів.

Тобто, навіть з огляду на попереднє рішення, Україна все одно виявилася в плюсі на 2,5 млрд. доларів. Але, як виявилося, це зовсім не та «перемога», якою вона здалася спочатку.

А де реверсний газ?

Результат від перемоги в Стокгольмському арбітражі не забарився: вже 2 березня в Україні було оголошено про перехід на режим економії газу і закриття всіх навчальних закладів на шість днів.

У «Нафтогазі» повідомили, що через відмову «Газпрому» продавати газ, виник дефіцит, тому доведеться скорочувати споживання газу всередині країни. Всім українцям запропонували дружно економити, а в столиці і зовсім закрили школи і дитсадки. Благо, що через сильні снігопади можна частково пояснити ці заходи складними погодними умовами.

«За інформацією глави НАК« Нафтогаз України », яка була озвучена вчора, в зв`язку з невиконанням Газпромом контрактних зобов`язань, визначених Стокгольмським судом, і поверненням передоплати, НАК зіткнулася з дисбалансом близько 15-20 млн. кубів газу, - заявив з трибуни ВР міністр енергетики Ігор Насалик. - Моментально спільно з урядом пройшло засідання кризового штабу, який очолював Степан Кубів. За результатами засідання та відповідно до статті 6 Закону «Про ринок газу», на виконання Указу Мінпаливенерго був введений в дію національний план дій ».

Також Насалик повідомив, що Кабмін рекомендує з 2 березня зупинити роботу в дошкільних навчальних закладах, школах і вузах до 6 березня включно. І при цьому перевіряти, щоб температурний режим був в мінімально допустимих температурних нормах.

Сказати, що українці здивувалися - це нічого не сказати. Адже якщо вірити нашим прем`єрам - Яценюку, а потім і Гройсману - країна вже другий рік живе виключно на реверсному газі, повністю відмовившись від російського! І заяви експертів про те, що насправді весь цей «реверсний газ» по суті російський, просто проданий нам з накрутками посередників, до сих пір вважалися «зрадою».

Дежа вю

«Припинення подачі газу для опалення дитячий садів, шкіл і вузів, анонсоване міністром енергетики Ігорем Насаликом, викликало у мене почуття дежа вю, - зізнається економіст Юрій Гаврилечко. - Все це ми вже проходили в 2009-м, коли «Газпром» повністю «прикрутив вентиль», і Україна була змушена 19 діб жити виключно на запасах газу в підземних сховищах, поки йшли переговори ».

При цьому, норми споживання газу було знижено для промисловості, а ось населення ця «економія» не зачепила. Чому ж тоді вийшло звільнитися, що називається, «малою кров`ю»?

Та тому, пояснює Юрій Гаврилечко, що планування було на порядок краще, ніж зараз і, як наслідок, запасів газу було накопичено до початку опалювального сезону на 70% більше, ніж в 2017 році. Експерт нагадує, що в жовтні 2008-го в ПСГ України знаходилося близько 28 млрд. кубів газу, а в жовтні 2017- го - лише 16,4 млрд. кубів. В результаті до січня 2009-го, коли «Газпром» припинив постачати газ Україні, в сховищах було майже вдвічі більше запасів, ніж ми маємо сьогодні.

«До речі, в 2009-му керівництво« Нафтогазу »і уявити собі не могло, що, отримуючи десятки мільйонів гривень премій, можна спокійно нічого не робити, перекладаючи власні прорахунки і проблеми на плечі населення, знижуючи обсяги подачі газу для підприємства ТКЕ і, тим самим, знижуючи температуру в будинках, поліклініках, лікарнях, дитячих садах, школах », - каже Гаврилечко.

За словами економіста, якщо газова криза 2009 року спровокували «гри Ющенко», то сьогоднішні проблеми викликані діями керівництва «Нафтогазу» і уряду Гройсмана. Адже вони не тільки нічого не зробили для того, щоб до опалювального сезону Україна увійшла з достатніми запасами газу в сховищах, але і, збільшивши ціну на газ для населення в кілька разів, використовували ці гроші хіба що на самопіар, розповідаючи про «рішучих реформ» і «єдиних цінах на газ».

Чого хоче РФ

Отже, події 1-2 березня швидко розкрили аферу з «європейським газом», в яку в Україні ще вірили деякі оптимісти.

«Фізично Україна бере газ з транзитної труби, що проходить в Європу, - пояснює президент Центру інноваційного консалтингу« КДА »Дмитро Корнійчук. - При цьому зі Словаччини все той же російський газ в обсязі, відібраному по дорозі Україною, заганяється назад в українську ГТС на кордоні. Ось це і називається «закупівля європейського газу». Тепер росіяни зменшили тиск газу в транзитній трубі, і у словаків немає зайвих обсягів, щоб компенсувати обсяги відбору Україною. Тому зараз «Нафтогаз» не може брати газ з труби ».

На думку експерта, при цьому Москва переслідує кілька цілей.

По-перше, Путін напередодні виборів показує, що у російських ніхто і ніколи не виграє.

По-друге, РФ наочно розвінчує міф про «європейський газ» для України, показуючи: все його поставки йшли тільки з доброї волі самого «Газпрому».

По-третє, «Газпром» показує, що не має наміру виплачувати Україні 2,5 млрд доларів боргу за рішенням арбітражу або використовувати їх в якості взаємозаліку. І якщо Україна хоче купувати газ - доведеться платити «живими грошима».

По-четверте, «Газпром» натякає, чим обернеться для України залучення американських компаній для управління ГТС в 2019-м, та й взагалі будь-яка форма управління «трубою» без врахування інтересів Кремля.

Газпром пішов ва-банк

До вечора 2 березня голова «Газпрому» Олексій Міллер повідомив: «Газпром» починає процедуру розірвання контрактів з «Нафтогазом» на поставку і транзит газу.

За словами Міллера, рішення Стокгольмського арбітражу по розглядів між компаніями істотно порушило баланс інтересів сторін за даними контрактами.

«Стокгольмський арбітраж, керуючись подвійними стандартами, прийняв асиметричне рішення за контрактами на поставку і транзит газу з НАК« Нафтогаз України », - цитують главу« Газпрому »ЗМІ. - Таким чином, рішення арбітражу суттєво порушило баланс інтересів сторін за даними контрактами. Арбітри аргументували своє рішення різким погіршенням стану української економіки. Ми категорично проти того, щоб за наш рахунок вирішувалися економічні проблеми України. У такій ситуації продовження дії контрактів для «Газпрому» є економічно недоцільним і невигідним ».

Що ж нам тепер робити?

«Просто чекати закінчення опалювального сезону, а потім готуватися до нового опалювального сезону- закачувати газ в сховища і намагатися врегулювати ситуацію, - каже енергетичний експерт Валентин Землянський. - При цьому потрібно сприймати всі ці гучні заяви як суто політичні і розуміти: ініціювання процедури розірвання контракту і реальне розірвання контракту - це далеко не одне і те ж! ».

Інформація за темами: Нафтогаз, Газпром, контракт, газ

Новини партнерів

Новини Trembita.info

Останні новини

17:11

Куди піти у Львові знає list

15:09

Куди піти у Львові знає list

12:21

Куди піти у Львові знає list

13:20

Куди піти у Львові знає сайт list

18:20

За тиждень на Львівщині на грип захворіли понад 14 тисяч

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus