ЛЬВІВ

Обережно — банк!

0

Той, хто давно не був у Львові, опинившись у центрі міста, даремно шукатиме звичних гастрономів чи хлібного магазину, в якому можна, як у старі часи, випити кави зі свіжою булочкою. Цього вже давно немає. Зате банки на кожному кроці: розмаїття назв, розмаїття послуг.

Усвідомлення цінності землі, іншої нерухомості призвело до того, що люди почали енергійно накопичувати те, що не може “піти за вітром”. Тому й прямують до банків. Одні — щоб відкрити банківський рахунок і покласти на нього певну суму коштів. Інші — щоб позичити у банку гроші, уклавши кредитний договір.

У кожному з цих випадків слід бути дуже обережним, адже банківська справа — бізнес, комерція. Тому кожен банк, стаючи нам у нагоді, насамперед ніколи не забуває про свої інтереси. Обираючи банк, зверніть увагу на його бренд, поцікавтесь, коли створений, хто його очолює, який його статутний капітал. Згодом попросіть проект тексту договору, щоб удома спокійно, зосереджено його прочитати. Цього, як правило, громадяни також не роблять, підписуючи договір там, куди вказав банківський клерк. Клієнт погодився на розмір відсотків, на решту не звертає уваги. До того ж текст договору надруковано такими дрібненькими літерами, а за тобою — черга. А ще цікаві нюанси у тексті документа, на які банківський працівник свідомо не звертає увагу клієнта. Наприклад, умова про те, що банк має право сам, тобто в односторонньому порядку, змінити розмір відсотків. Клієнти, як правило, не звертають уваги і на те, що окремі банки не виплачують відсотків, якщо кошти залишаються на банківському рахунку понад визначений депозитний строк.

С. працює в Італії. Поклала на річний депозит гроші в банк, а приїхала додому лише через два роки. Була переконана, що у цьому банку, як і в інших, у разі невитребування грошей, договір продовжується на новий строк і на тих же умовах. Їй кажуть, мовляв, ми нічого не платимо клієнтові, оскільки у договорі такої умови немає. Отже, банк рік користувався коштами С. надурняк, заробив на її неуважності. Можна б судитися з банком, доводячи несправедливість. Але скільки часу триватиме ця війна, та й важко спрогнозувати, яким буде рішення суду.

Якщо ви, скажімо, хочете переоформити на ім’я дочки чи сина свій вклад, вам скажуть: потрібно закрити ваш рахунок і відкрити рахунок на іншу особу на підставі її доручення. Але ж дострокове закриття рахунку передбачає істотне зменшення дивідендів. Банкові ви­гідно. Клієнтові — ні. У статті 512 Цивільного кодексу передбачено право кредитора на відступлення свого права іншій особі. Заміна кредитора не допускається лише тоді, коли це передбачено законом або визначено договором. Оскільки в законі схожої заборони немає, як немає її у договорі, вкладник має право письмово заявити банкові про передачу своїх прав за кредитним договором іншій особі. Порядок заміни кредитора у зобов’язанні, що чітко визначений у статтях 512 — 514 Цивільного кодексу, стосується повною мірою і кредитного договору. Тому, якщо банк на ваш усний запит відповів відмовою, не хвилюйтеся, складіть письмовий текст такої заяви, обгрунтувавши її згадкою про ці статті ЦК і надішліть банкові рекомендованим листом. Заяву бажано написати власноруч, аби згодом не було підстав припускати, що підпис на ній фальшивий. Оскільки після смерті вкладника зі спадкоємців стягують відповідний відсоток у дохід держави, таке прижиттєве розпорядження вкладником своїми правами застереже його родичів від цих видатків. Якщо ж банк поверне вам цю заяву, звертайтеся до суду.

Тепер — про деякі перестороги щодо змісту кредитного договору

М. уклала з відділенням одного з банків кредитний договір, за яким позичила 5 600 дол. США на п’ять років. Договір передбачав поетапне повернення кредиту. Остан­нього дня чинності договору М. внесла останню частину кредиту, тобто свій обов’язок повернути кошти виконала вчасно.

Але М. досить часто не вкладалася у місячні строки повернення часток кредиту, запізнюючись на один — два дні. У результаті банк нарахував їй санкції за прострочення у кілька разів більші, ніж „тіло” кредиту. Можна собі уявити розпач М.

Цього б не сталося, якби М. була уважною, а банк добросовісним. Жінка підписала договір, не звернувши увагу на такі його умови:

за кожен випадок прострочення оплати вона мала сплатити 10 % штрафу від суми кредиту. Крім штрафу, була передбачена неустойка.

Банк свідомо заманив М. в сильце. Не думаю, що юристи банку неуки, які не читали Конституції та Цивільного кодексу. Банку юрист був потрібен у цій ситуації у ролі „великого комбінатора”. І слід визнати: свою місію виконав сповна. Проте у Конституції зазначено, що особа за одне і теж правопорушення не може відповідати двічі. Це означає, що за одне прострочення передбачати сплату штрафу і пені — незаконно.

Суму штрафу, як було записано у договорі, мали стягувати з усієї суми кредиту (5 600 дол. США). Отже, за прострочення повернення, наприклад, у січні — 560 дол. Це вже грабунок, адже цивільна відповідальність боржника може настати за прострочення ним виконання обов’язку того, що він повинен був зробити у відповідний строк. З боржника, за кредитним договором, можуть стягнути неустойку (штраф) від тієї суми, яку він не повернув банкові; наприклад, за січень чи березень, а не від усієї суми кредиту. Представник банку підтримував позовну вимогу, посилаючись на те, що М. добровільно підписала договір із такими умовами. Треба віддати належне Шевченківському ра­йонному суду м. Львова, який детально проаналізував цю справу: суд визнав умову про стягнення штрафу незаконною. Аналогічні вимоги цей банк висунув і до інших осіб, можливо, в цих випадках йому таки вдалося “вибити”, засновані на обмані клієнтів, суми. На мій погляд, включення банком у текст договору явно незаконних умов є приниженням ділової репутації. Але ж і клієнтові-позичальнику не завадило б також переглянути уважно всі умови договору, не забуваючи, що скупий платить удвічі. Треба пам’ятати, що банки умисно використовують душевний стан позичальника (гроші потрібні негайно!), тому й часто пропонують папери, які він або не прочитає, або, прочитавши, не збагне їхнього змісту. Тож, будьте пильними і не дайте себе ошукати.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

13:33

У Львові контрабандними ліками торгували через Інтернет

11:26

Без гарячої води залишились 28 вулиць

17:55

Львів’янка здобула шосту перемогу на Євро-2018

16:27

Громада виступає проти будівництва сміттєпереробного комплексу

14:48

Що вимагають львів’яни від міської влади

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus