ЛЬВІВ

Афери з нерухомістю

0

Ринкова економіка з її вільним продажем товарів спричинила „рух” нерухомості. Одні купують, аби задовольнити свої потреби у житлі, інші — щоб із користю для себе її невдовзі продати і знову купити щось нове, аби знову перепродати. Серед кримінальних злочинів спекуляція вже не фігурує.

Отже, кожен може бути активним гравцем на ринку нерухомості, аби лиш діяв законно і віддавав належну частину доходів до державного бюджету. Немає в законі і кількісних обмежень щодо нежитлових приміщень, які можуть бути у власності особи.

Але діяти законно для декого — дуже довгий і непевний шлях. Є коротший — розбагатіти і негайно. Вже винайдено чимало схем, як цього досягти, але того, хто пропонує деякі з них виконавцям, обґрунтовано слід вважати співучасником злочину. К. після одруження переїхав до Києва, у Львові має двокімнатну квартиру, у якій дозволив проживати Т., який працює на тимчасових роботах і зловживає оковитою. Невдовзі на ім’я Т. видали свідоцтво на право власності на цю квартиру, і він відразу її продав Л., а виручену суму розділив із тими, хто зорганізував фальсифікацію документів. Коли К. повернувся до свого помешкання у Львові, його чекала несподіванка. Збентежена була і Л., молода художниця, яка й не підозрювала обману. Суд захистив права К., оскільки злочин не є підставою припинення його права власності. Хоча становище тут усе ж не безнадійне. Оскільки фальшиві документи видала державна посадова особа, відповідальною за заподіяну шкоду є держава.

Не все гаразд і у посвідченні доручень. П., відбувши покарання у місцях позбавлення волі, застав у своєму помешканні нового власника. З вини посадової особи колонії, від імені П. було посвідчене лже-доручення, за яким він уповноважував невідомого йому громадянина розпоряджатися квартирою П., діючи на підставі цього доручення, продав її, потім відбулося ще кілька перепродаж. Суд, керуючись ст. 388 ЦК, констатував, що квартира вибула із володіння П. поза його волею, а, отже, всі договори, засновані на фальшивому дорученні, не слід вважати чинними. І знову матеріальним інтересам останнього власника ніщо не загрожує, оскільки є вина посадової особи органу державної виконавчої влади, а, отже, і в цьому випадку відповідатиме держава.

Результат не буде іншим, якщо лже-доручення буде посвідчене державним нотаріусом. Складніше, коли його посвідчить нотаріус приватний. Щоправда, він відповідатиме всім своїм майном, але його може бути недостатньо.

Аби не потрапити у халепу, прислухайтеся до таких порад:

— не зберігайте свій паспорт у надто доступному місці, щоб ним чи навіть інформацією, яка міститься у ньому, не скористалися зловмисники;

— зробіть ксерокопії документів, які засвідчують ваше право власності, і не зберігайте їх в одному місці;

— вирішивши придбати нерухомість, будьте дуже обережними, якщо продавця представляє інша особа на підставі доручень; переконайтеся, що довіритель живий; не полінуйтеся піти до сусідів і розпитати їх про все, що може мати значення;

— поцікавтеся, чи має продавець неповнолітніх дітей, якщо вони є, то на продаж має бути згода органу опіки та піклування, без неї договір є нечинним;

— якщо продають приватизовану квартиру, обов’язково з’ясуйте, хто на момент приватизації у ній реально проживав і хто проживав, хоча і не мав права на неї (діти, передані в дитячий будинок, пенсіонери, що проживають у спеціальних закладах, військовослужбовці, засуджені). Адже всі вони мали право на приватизацію цієї квартири. Якщо свідоцтво на право власності видане не на всіх цих осіб, а лише на ім’я когось одного, і квартира була ними продана, такий договір суд неодмінно визнає нечинним;

— документи про право власності, засвідчені гербовими печатками, на жаль, не вбережуть покупця від можливого обману. Поцікавтеся у виконкомі сільради чи БТІ тим, кого зазначено власником цього об’єкта;

— запропонуйте продавцеві сфотографуватися на згадку; якщо це його збентежить, будьте особливо пильними;

— не намагайтеся обдурити державу, домовившись про фіксацію у договорі меншої суми, ніж та, яку ви насправді передали продавцеві; у разі визнання договору нечинним, наприклад, через відсутність згоди когось із членів сім’ї (іноді це роблять навмисно), вам повернуть суму, зазначену у договорі.

Покупця легко обманути й іншим чином. Продавець, до прикладу, приховає, що будинок придбали у шлюбі, а, отже, він насправді є спільною власністю подружжя, відтак його не може продавати один із них. Не ловіться на вудочку тих, хто переконує: будинок зареєстрований на ім’я одного з подружжя, і згоди іншого на його продаж не потрібно. Не ризикуйте, адже насправді такий договір має всі шанси бути визнаним нечинним. Якщо будинок є справді власністю, наприклад, чоловіка, але у ньому проживає його колишня дружина, то вона має право довічно мешкати там.

„Свобода вимоглива!” — сказав, перебуваючи у Львові Іван Павло ІІ. І мав рацію. Діючи вільно, пильнуйте, щоб не потрапити у пастку. Якщо це таки сталося, не опускайте рук. Цим ви врятуєте себе і застережете інших від аналогічних помилок.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

13:33

У Львові контрабандними ліками торгували через Інтернет

11:26

Без гарячої води залишились 28 вулиць

17:55

Львів’янка здобула шосту перемогу на Євро-2018

16:27

Громада виступає проти будівництва сміттєпереробного комплексу

14:48

Що вимагають львів’яни від міської влади

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus