ЛЬВІВ

Аптечна колективізація

0

Працівники комунальних аптек не хочуть, щоб їх примусово приєднували до “Обласного аптечного складу”. Ще у травні влада запропонувала концепцію розвитку аптечної мережі, що викликало перший пікет. Понад три місяці працювала спеціальна робоча група, проте це не дало жодних результатів. Бажання трудових колективів зігнорували, тому вони здійснили переворот в аптечному господарстві області.

Нагадаємо, що Львівська обласна аптечна корпорація розробила концепцію реорганізації аптечної мережі, за дорученням облради. Згідно з документом, аптеки повинні були втратити статуси юридичних осіб і приєднатися як структурні підрозділи до Обласного аптечного складу (проект передбачав об’єднання 65 юридичних осіб, які володіють приблизно сотнею аптек; загалом в області діє 92 юридичні особи із
147 комунальними аптеками). План передбачав єдине керівництво і один банківський рахунок. Аргументом “за” було бажання розробників проекту витягти комунальні аптеки з фінансової кризи. Звичайно, трудові колективи виступили проти. Скасування статусу юридичної особи, основа концепції, могло перетворити аптеки на абсолютно безправні об’єкти господарювання.

“Це не основний стержень реорганізації. Хворому зі Самбора чи хворому зі Львова не важливо, чи є аптека юридичною особою, чи працює як структурний підрозділ. Йому важливіше отримати якісні ліки за доступною ціною. Основним стержнем проекту є організація ефективнішої роботи всієї мережі комунальних аптек і прибуткових, і збиткових (в силу різних обставин), основою діяльності яких є соціальна складова — утримання рецептурно-виробничих відділів, виготовлення дешевих лікарських засобів, забезпечення населення та закладів охорони здоров’я наркотичними та психотропними лікарськими засобами, забезпечення ліками потерпілих від аварії на ЧАЕС та інших соціально незахищених верств населення. Тільки одна об’єднана юридична особа зможе залучити відповідні кредитні кошти на покриття збитків, збільшення об’ємів закупівлі, що дасть змогу знизити ціни, а тому збільшиться і товарообіг, створити спільну комп’ютерну мережу, покращити матеріально-технічну базу, умови роботи працівників, отримати гідну заро­бітну плату. Лише в такому випадку фармацевт зі Львова зможе допомогти і фармацевту зі Сколе, Кам’янки-Бузької, Миколаєва...”, — висловив свою думку директор ДКП “Обласний аптечний склад” і до недавнього часу генеральний директор Львівської обласної аптечної корпорації Михайло Яремчук. Він є одним із розробників концепції і найактивніше її просував (не дивно, адже саме Михайло Мілентійович мав стати керівником новоствореного комунального підприємства).

Фармацевти переконували, що більшість аптек, які увійшли до проекту об’єднання не є збитковими. Їх не треба рятувати, а потрібно просто дати можливість нормально працювати. До того ж постачальники ліків готові працювати і з єдиною структурою, і з об’єднанням юридичних осіб. Аптеки можуть укласти між собою корпоративну угоду і купувати медикаменти в гуртових підприємствах за меншою ціною.

“Ми хочемо бути об’єднаними. Щодо цього не виникає питань. Але хочемо, щоб це було об’єднання повноправних юридичних осіб. Маємо бути мобільними, самостійними в роботі. А ще хочемо, щоб обласна рада створила спеціальну наглядову раду, яка б здійснювала контроль за діяльністю комунальної мережі. На Закарпатті півтора року тому був такий самий випадок. На сесії всі аптеки об’єднали, вони з того часу судяться. Ми, звичайно, не хочемо довести проблему до судового процесу. Якщо Обласний аптечний склад знайшов зовнішнього інвестора, то нехай і покращує роботу, взявши до себе 5 — 10 аптек, які справді у важкому стані. Може, це піде їм на користь. Але, якщо аптека працює нормально, прибутково, то для чого брати її до колгоспу, для чого колективізацію 30-х років”, — заявила Неля Бик, завідувач ДКП „Аптека №1" і виконавчий директор Галицької фармацевтичної асоціації (цю структуру створили для противаги Львівській обласній аптечній корпорації). Завідувач ЦРА № 54 м. Пустомити Олександр Мамчур додав: “Важливим чинником у роботі аптечних закладів є оперативність та якість у забезпеченні ліками. Щоденно аптека працює з десятками постачальників різних напрямів. Можемо подзвонити їм, а за кілька годин уже отримаємо потрібний препарат. Новостворена структура не зможе забезпечити індивідуальні замовлення по всій області. Будуть великі проблеми із забезпеченням медикаментами”.

Аптекарі розповіли, що ціни в Обласному аптечному складі тепер вищі, ніж у приватних гуртових структурах. Тому крім психотропних і наркотичних препаратів, вони там нічого не беруть. Приватні склади не можуть торгувати цим товаром.

Антимонопольний комітет відіслав в обласну раду лист, у якому зазначено, що концепція реорганізації суперечить чинному українському законодавству. Склалося враження, що в облраді на це не звернули уваги. Лише аптекарі кричали про лист. Але їх ніхто не хотів чути, як ніхто і не хотів робити жодних поступок.

“Проект “Концепції” розробляли згідно з чинним Законодавством України, зокрема і ЗУ “Про Антимонопольний комітет України”. Наразі проект на стадії підготовки до слухання на сесії обласної ради. Без сумніву, до його вступу в силу врахують рекомендації Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України”, — заявляв Михайло Яремчук минулого тижня.

Цікава деталь: депутати Яворівської ра­йонної ради прийняли рішення, в якому просять депутатів обласної ради не приймати концепцію реорганізації аптек у єдине підприємство, бо тоді всі податки від його діяльності залишатимуться лише у Львові. Районні бюджети і нині відчувають нестачу в своєму наповненні. До речі, до 1996 року аптечна мережа була найбільшим платником податків в Україні.

Розробникам концепції лише потрібно було відмовитися від суперечливої умови про статус юридичної особи. На тому конфлікт зникав би. Натомість Галицькій фармацевтичній асоціації запропонували створити власний проект, що вони й зробили. Вийшло, чесно кажучи, також не дуже добре. Та й не справа це аптекарів. Виходило так, що сесія обласної ради повинна була з двох поганих концепцій вибрати кращу. Не важко здогадатися, яка сторона мала перевагу. Та не склалося...

Спочатку Галицька фармацевтична асоціація відкликала власний проект. Депутати облради вже були готові розглядати єдину концепцію, що залишилася, ту, яку розробляла Львівська обласна аптечна корпорація. Навіть незважаючи на те, що в травні цю концепцію скерували на доопрацювання, але в ній нічого (крім кількох цифр) не змінилося.

“Власником комунальної аптечної мережі є Львівська обласна рада. Саме вона розпоряджається майном. Моя особиста позиція — зберегти все для людей. Просто не розумію, чому фармацевтична асоціація відкликала свою концепцію. Можливо, саме її б і прийняли. Тепер залишається лише один проект, його і розглядатимемо. Це питання висуватиме комісія з охорони здоров’я під час сесії”, — сказав 29 вересня, ще до сесії, депутат обласної ради Ярослав Пітко. Він був також членом робочої групи з доопрацювання концепції.

Та саме 29 вересня трудові колективи-засновники Львівської обласної аптечної корпорації висловили недовіру генеральному директорові. Новим керівником обрали Нелю Бик. Вона відкликала своїм листом ще й концепцію корпорації.

30 вересня близько 200 аптекарів вийшли для перестороги на пікет під обласну раду. Але після того, як заступник голови облради Микола Горинь запевнив усіх, що на сесії жодну концепцію не розглядатимуть, вони розійшлися. Тепер потрібно створювати нову робочу групу, яка справді займатиметься роботою. Завдань для неї багато. Передовсім треба досконало проаналізувати теперішній стан комунальної аптечної мережі, основне — її потреби. Обов’язково при цьому не забути потреби простих працівників.

Олег Мацех, координатор Громадського форуму Львова, організації, що одержала право представляти інтереси працівників комунальних аптек, переконаний, що основ­ною метою концепції, яку розробляв Обласний аптечний склад і аптечна корпорація, був банківський кредит у розмірі
23 млн грн. Його потрібно було віддавати за 20 місяців. Михайло Яремчук це пояснював так: “Кредит, провівши експертизу поданого бізнес-плану, погодився надати банк “Львів”. Бізнес-планом передбачено орга­нізацію роботи по-новому тривалий час, і лише тоді почнеться сплата кредиту”. Розповідав про це і Ярослав Пітко: “Я категорично проти позики під майно, а в концепції кредит передбачався під товар. Саме для закупівлі товару планували брати позику”. Можливо, і повертати банкові гроші хотіли товаром, так би мовити, бартером?..

Пан Мацех говорить: “Обласна рада ніколи не буде ефективним менеджером. Вона має визначитися, чи потрібна їй мережа соціальних аптек. Подумати, в якій мірі може забезпечити те, щоб вони не були збитковими. Створення господарської структури з метою заробляння грошей — не функція облради. Якщо соціальної мережі не потрібно, то треба дати час аптекам на самоорганізацію або відпустити їх у приватизацію. Якщо потрібна, то замовником такої мережі повинна бути держава”.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

13:33

У Львові контрабандними ліками торгували через Інтернет

11:26

Без гарячої води залишились 28 вулиць

17:55

Львів’янка здобула шосту перемогу на Євро-2018

16:27

Громада виступає проти будівництва сміттєпереробного комплексу

14:48

Що вимагають львів’яни від міської влади

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus