ЛЬВІВ

Дамоклові мечі Львова

0

Хто відповідатиме, якщо когось із нас уб’є балконом? Ніхто

Якщо послуговуватися теорією Дарвіна, то у львів’ян очі мають бути розміщені не горизонтально, а вертикально. Одне око на чолі має дивитися вгору, аби на голову нічого не впало, а око, яке б кліпало на бороді, дивилося б під ноги. Таким чином наші тіла були би більше захищені від каліцтва, а, можливо, навіть смерті.

Завдяки нашій шанованій владі, яка віднедавна полюбляє розпорпувати дороги, львів’яни під час ходи щораз частіше спрямовують свій погляд під ноги. Це закономірно, адже вони не мають бажання зашпортатися чи зламати собі обцаса і, як вислід, у кращому випадку роз’юшити носа. Проте даремно ми дивимося лише під ноги. Угорі, разом із нависаючими, напівзруйнованими балконами середньовічного Львова, на нас чатує ще одна серйозна страшна небезпека.

Упродовж однієї години фотокореспондент “Ратуші” помандрував навколоредакційними вуличками і приніс до редакції кілька світлин, які вражають жахіттями. Балкони, вже давно нахилені до землі, виглядають так, наче от-от впадуть на голови нещасних львів’ян. Деякі з них рясно поросли дубовими і березовими лісами, інші вже починають сипатися, що, мабуть, символізує неминучу та швидку смерть балкона.

Не потрібно бути Нострадамусом, щоб зрозуміти: без належного ремонту ці балкони рано чи пізно впадуть. Мабуть, для влади це прозвучить як несподіванка, але балкони не мають фізіоло­гічної здатності до регенерації, як гідри чи хробаки, себто вони не можуть самовідновлюватися. Навпаки, вони люблять падати і, як стверджує статистика, дуже часто вони влучають у потилиці чемних пішоходів, подекуди позбавляючи їх життя.

Ми свідомі того, що в міста не так уже й багато грошей на ремонти будинків і, зокрема, їхніх фасадів (все фінансування заривають у землю!). Питання в іншому: чому тротуари під більшістю аварійних балконів ненадійно загороджені? Максимум, що можна побачити, — червоно-біла стрічечка. Можливо, ми відкриємо нашій владі ще одну таємницю, але оті стрічки не мають таких фізичних властивостей як бетон, або бодай дерево, тому вони перманентно рвуться від дотиків хуліганів, бродячих собак, вітру та інших невигідних для безпеки городян факторів.

Тепер — до конкретики. Два балкони по вулиці Нижанківського,2, які виходять на вулицю Князя Романа. Як свідчить світлина, четверо молодих людей проходять саме під екстра-аварійним балконом. Червоно-біла стрічечка розірвана. На дві третіх тротуару припаркували кілька автівок. Відтак, люди притиснуті до стіни і ЗМУШЕНІ проходити саме під балконом, який має потенціал ось-ось впасти з усією своєю багатовіковою величчю. Саме тут здалися б евакуатори, але їх нема — вони, попри протест прокуратури, ви­крадають авто багатеньких студентів із-під “універу”. „Ратуша” спробувала дізнатися, хто ж відповідатиме, якщо трагедія таки станеться.

„Це приміщення не наше, воно на балансі обласної громади. А власником є Львівське державне училище культури і мистецтв”, — переконує начальник управління житлового господарства Юрій Голець, до якого, за логікою, ми звернулися насамперед. Пан Голець каже, що інформацію про такі балкони збирають і класифікують майстри з експлуатації житлового фонду ЖЕКів. Далі відповідні підрозділи міської ради пишуть листи власникам і балансоутримувачам будівель, аби ті вжили заходів для забезпечення безпеки пішоходів. Щоправда, на більшість таких листів відповіді немає. Пан Голець (який займає цю посаду кілька тижнів) визнав, що інформації з цього питання в управлінні мало, тому пообіцяв, що виправиться і працюватиме в цьому напрямі поглиблено.

Депутат міської ради, член депутатської комісії з питань архітектури, містобудування і охорони історичного середовища Роман Андрусишин стверджує, що обгородження балконів — справа райадміністрацій. В окремих випадках управління з питань надзвичайних ситуацій звертається до власників будинків із вимогою організувати безпеку пішоходів. „Я б на місці голів райадміністрацій за власний кошт обгороджував би такі балкони, а потім через суд повертав би кошти від балансоутримувача, адже ця ситуація потребує негайного реагування, позаяк стосується життя та здоров’я людей. Краще, щоб совість залишалася чистою”, — зазначає пан Андрусишин.

Андрусишин нагадує, що 2006 року у голів райадміністрацій зменшилися повноваження. „Це також вплинуло на порядок у місті. Раніше адміністрація мала свій бюджет і сама виділяла кошти на найнагальніші потреби. Тепер в адміністрацій тільки чіткий кошторис, продиктований містом. Голови райадміністрацій, по суті, втратили самостійність, отже, і відповідальність за все, що робиться в їхніх районах”, — закінчує думку Роман Андрусишин.

Власником згаданого будинку, а отже, і балконів, є колектив Львівського державного училища культури і мистецтв. Директор закладу Наталія Грицишин додає ще один цікавий аспект до справи. Виявляється, за встановлення парканів на тротуарі, який є власністю міської громади, у цьому випадку училище має сплатити в бюджет Галицького району. Тобто виходить, що організація мусить заплатити громаді міста за те, що робить життя громади міста більш безпечним.

“Ви ж бачити, що з боку Нижанківського ми вже розпочали ремонт. Ви не уявляєте, скільки часу, нервів, а подекуди власних грошей нам довелося віддати, — розповідає Наталія Грицишин. — Свого часу балкони вже почали сипатися, ми вирішили оббити певні їх частини. Працівники управління охорони історичного середовища нам тоді сказали: “Обі­б’єте, ми вам голову обіб’ємо!” Все ж ми за власний кошт винайняли авто-люльку і простукуючи молотком, збили елементи, які ледь трималися. Ми повинні були це зробити, адже коштів нам на реконструкцію ніхто не давав, а до біди було не далеко. Під тим балконом міг проходити губернатор. Або навіть вашому Садовому (він не наш. — ред.) міг балкон на голову звалитися, хоч він і рідко по місту ходить”.

Пані Грицишин тішиться, що вдалося розпочати ремонт бодай одного фасаду. Лише за виставлені риштування училище сплатило Галицькій адміністрації 1900 грн. “Відтак ми обгороджуємо аварійні балкони, як можемо. Двірник контролює стрічку двічі на день. Щось зробити ми б хотіли, але нам ніхто не дозволить, оскільки реставрацію фасаду тепер не проводять”, — резюмує пані Наталя.

Зачароване коло чергової проблеми знову не вдалося розі­рвати. Керівник прес-центру обласної міліції Денис Харчук каже, що навіть міліціонери-старожили не пам’ятають, аби у Львові притягнули до відповідальності бодай когось, винного у падінні балкона. Відтак винних не існує. Але, мабуть, якщо на когось впаде балкон, то йому до лампочки буде — місту він належить, області чи є приватною власністю. Мертва людина на таке уваги чомусь не звертає. Залишається молитися Богові, аби після цієї публікації бодай у когось із владних мужів з’явилося бажання пройтися містом, подивитися на балкони і змінити у перебігу статистики бодай один пункт, обгородивши або відремонтувавши хоч один ава­рійний балкон.

Згадаймо

15 квітня 2008 року. З балкона на третьому поверсі будинку № 12, що по вулиці Івана Франка, відвалився шмат тиньку і поцілив прямо в голову 44-річної мешканки Дрогобича. Її госпіталізували із струсом головного мозку, черепно-мозковою травмою та забоєм тім’яної ділянки.

10 листопада 2006 року. На вулиці Хімічній, 3 впала частина балкона, проте, на щастя, ніхто не постраждав. Людина, яка проходила у цей момент біля будинку, дивом залишилася живою. Балкон, який обвалився, з’єднував кілька квартир. Кілька тижнів мешканці користувалися драбиною, аби потрапити додому.

22 червня 2006 року. Балкон на 3-му поверсі житлового будинку по вул. Рапопорта, 7 (неподалік від Краківського ринку) частково обвалився серед дня, о 13.00. На щастя, ніхто не постраждав.

03 квiтня 2006 року. Впала частина балкона будинку № 117 на вулиці Городоцькій. Причиною обвалу стала „довготривала експлуатація будинку”.

19 грудня 2005 року. Балкон на третьому поверсі будинку № 11 по вулиці Лесі Українки обвалився з невідомих причин. На момент обвалу на балконі перебували два Михайли, один із яких упав разом із балконом, другий встиг схопитися за поручні. Обох чоловіків із травмами середнього ступеня важкості доправили у Львівську клінічну лікарню швидкої допомоги.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

15:14

У Львові визначили найкращих триатлоністів України

13:56

У Львові введуть мораторій на попсу

12:13

Представники НАТО проінспектують Яворівський полігон

10:49

«Пласт» хоче зібрати один мільйон гривень

17:25

Куди у Львові краще не ходити

Архів

lviv.comments.ua

block2

lviv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus